Przejdź do treści

Jazz Nie Tylko Nad Odrą

JAZZ NIE TYLKO NAD ODRĄ to nowy cykl koncertowy, który rozpoczęliśmy w maju i który z powodzeniem realizowaliśmy do końca października 2023 roku,

Tym pomysłem wychodzimy poza Wrocław, który od zawsze  kojarzony jest z Jazzem nad Odrą. Chcemy promować jazz i wykonawców reprezentujących szerokie spektrum stylistyczne, pokazać muzykę improwizowaną w różnych odsłonach i kontekstach, a także docierać do melomanów i otwierać się na zupełnie nowych odbiorców. W programie naszych koncertów nie zabraknie więc utworów z najnowszych, autorskich albumów czy znanych tematów jazzowych w nowych, ciekawych opracowaniach i aranżacjach.

Cykl rozpoczęliśmy koncertem zespołu Marcin Pater Trio, który odbył się w sali Wołowskiego Ośrodka Kultury 20 maja. Marcin Pater to laureat “Konkursu na Indywidualność Jazzową” Międzynarodowego Festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu sprzed kilku lat,  który dziś – mimo wciąż młodego wieku – jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich wibrafonistów jazzowych. Trio zaprezentowało w Wołowie materiał z najnowszego albumu “Between”.

10 czerwca w Głuszycy odbył się koncert Chojnacki/Miguła Contemplations. Zespół założony przez trębacza Jana Chojnackiego i pianistę Filipa Migułę zdobył m.in. Grand Prix w konkursie „Powiew Młodego Jazzu” na XIX Krokus Jazz Festival oraz Nagrodę Specjalną w Konkursie na Indywidualność Jazzową na 56. Międzynarodowym Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. W wykonaniu zespołu usłyszeliśmy jazz inspirowany muzyką świata z debiutanckiej płyty „Contemplations”.

26 sierpnia w Dusznikach-Zdrój wystąpił Tomasz Wendt.  Jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych młodszego pokolenia i laureat licznych nagród (w tym Fryderyka 2017 za jazzowy debiut roku), zaprezentował materiał z wydanego w marcu albumu “Daily Things”.  I tak w klimatycznym Dworku Chopina zabrzmiała finezyjna, lekka i piękna muzyka jazzowa w wykonaniu niecodziennego kwartetu znakomitych instrumentalistów.

7 października w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu usłyszeliśmy najnowszą, polsko-amerykańską odsłonę kwintetu Zbigniewa Lewandowskiego. Levandek – prawdziwa legenda polskiej sceny jazzowej, jeden z najlepszych perkusistów jazzowych w kraju, który w tym roku muzycznie świętuje jubileusz 50-lecia pracy artystycznej, zaprosił na muzyczną ucztę wspólnie z artystami związanymi z Wrocławiem oraz z nowojorskim gitarzystą Kennym Carrem.

13 października w Centrum Kultury w Sycowie zabrzmiał jazz w wykonaniu najmłodszego pokolenia polskiego jazzu. Autorskie utwory z pogranicza muzyki jazzowej, ambientowej i etnicznej wykonało trio Product May Contain, laureat Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową na Festiwalu Jazz nad Odrą z 2023 r. Koncert w Sycowie odbył się w ramach obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego i będzie jednym z 3 koncertów dolnośląskiej trasy koncertowej zespołu. Trio wystąpiło jeszcze 14 października w Klubie Dobro we Wrocławiu oraz 15 października w Klubie A’propos w Wałbrzychu.

15 października zaprosiliśmy do wrocławskiej Akademii Muzycznej na premierowy projekt KAROLAK SONGBOOK. Koncert znakomitego saksofonisty i band leadera Piotra Barona z kwartetem oraz wokalistą i perkusistą Andrzejem Dąbrowskim był prezentacją odnalezionych i zebranych utworów Wojciecha Karolaka, a także hołdem dla jego twórczości. Wydarzenie włączono w program październikowych obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego.

Jesienną odsłonę cyklu JAZZ NIE TYLKO NAD ODRĄ zakończyła prezentacje zespołu Horntet, laureata Grand Prix Konkursu na Indywidualność jazzową na Festiwalu Jazz nad Odrą w 2022 r. Kwintet usłyszeliśmy 27 października w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy, również w ramach obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego, a także we Wrocławiu w Klubie Łącznik 29 października.

Film promujący projekt „Jazz nie tylko nad Odrą”/ Realizacja: Adrian Janisio

CYKL KONCERTÓW JAZZ NIE TYLKO NAD ODRĄ:

Cykl koncertów JAZZ NIE TYLKO NAD ODRĄ jest dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz przez  ZAW STOART.  Październikowe koncerty cyklu są dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego oraz ze środków ZAW STOART.

Dolny Śląsk

Partnerzy projektu: Wołowski Ośrodek Kultury, Centrum Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy, Dusznicki Ośrodek Kultury, Stara Kopalnia/ Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu, Centrum Kultury w Sycowie, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy, a także Klub A’propos w Wałbrzychu, Klub Dobre we Wrocławiu, Klub Łącznik we Wrocławiu.

Patronat medialny:

jazz forum
jazzkultura