Przejdź do treści

FUNDACJA

To już rok bez Wojtka Siwka…

Rok temu, 25.06.2022 roku, odszedł od nas Wojtek Siwek. Mr. Jazz nad Odrą. Jeden z jego współtwórców, wieloletni szef programowy, świadek i aktywny uczestnik 57 edycji festiwalu, poczynając od tego pierwszego w 1964. roku. To w dużej mierze dzięki Niemu Jazz nad Odrą stał się jednym z najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce, niezwykłym zjawiskiem kulturalnym, muzycznym, społecznym, a także towarzyskim… Prawie wszystko, co działo się we wrocławskim jazzie nosiło ślady Jego niezwykłej aktywności: wspomniany Jazz nad Odrą, ale także i wrocławski oddział Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, kultowy klub Rura, zespół Sami Swoi, którego był menadżerem, Międzynarodowa Fundacja Jazz nad Odrą, której był współzałożycielem i wieloletnim prezydentem. Należał też do grona założycieli i organizatorów MK Jazz Foto, konkursu fotograficznego im. Marka Karewicza. Ten jeden rok bez Niego dobitnie pokazał, jak ważną był postacią dla wrocławskiego środowiska jazzowego, jak bardzo nam Wojtka brakuje. Zostawił nam jazz (jakby powiedziała Agnieszka Osiecka) pełen swojej nieobecności…

A było to tak…

Pewnego letniego dnia na początku lat dziewięćdziesiątych, trzech fundatorów: Wojtek Siwek (związany z Festiwalem JnO od jego powstania), Andrzej Pluszcz oraz Maciej Partyka, zastrzegło w Urzędzie Patentowym RP prawa do festiwalu Jazz nad Odrą oraz znaku firmowego projektu Eugeniusza Geta Stankiewicza. W czasach raczkującej demokracji było to rzadkością w polskiej branży muzycznej, jednak dość szybko okazało się, że gdyby tego nie zrobili, Festiwal mógłby już nie istnieć. W tak zwanym międzyczasie do JnO przyznało się bardzo wiele instytucji, a w centrali Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Warszawie narodził się nawet pomysł przeniesienia Jazzu nad Odrą do Szczecina. Na szczęście pod banderą Fundacji Jazz nad Odrą Festiwal rozkwitał, stając się jednym ważniejszych wydarzeń jazzowych w Europie.

Współorganizatorzy

Na przestrzeni dekady (1991-2001 r.) Fundacja organizowała Festiwal Jazz nad Odrą wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym, Agencją InterArt, Centrum Sztuki Impart oraz przy wsparciu Zrzeszenia Studentów Polskich – pierwszego organizatora festiwalu.

Działalność dodatkowa

Pod koniec lat 90. Fundacja prowadziła własny lokal muzyczno-handlowo-kawiarniany przy ulicy Odrzańskiej – następcę kultowego Bemola. W jednym miejscu można było kupić instrumenty, płyty (co ciekawe – sprowadzić niedostępne w Polsce egzemplarze z USA, co w erze braku internetu było często jedyną możliwością usłyszenia upragnionej muzyki), wypić kawę, zjeść ciacho, a wieczorami posłuchać jazzu w kameralnym wydaniu; w lokalu odbywały się liczne jam session, zaduszki i wigilie jazzowe oraz inne eventy muzyczne. Niestety lokatorzy kamienicy nie byli pasjonatami jazzu i Fundacja musiała znaleźć inną przestrzeń, by dać upust swoim muzycznym pomysłom.

Fantastycznym miejscem okazał się nieistniejący już klub Columbus na froncie Dworca Świebodzkiego, w którym barman serwował zamówienia zza burty okazałego okrętu, a przestrzenie bez trudu mieściły kilkaset osób, przybyłych na koncerty z cyklu „Recydywa i Goście”. Z zespołem, który świętował wówczas swoje 15-lecie, wystąpili m.in. Tadeusz Nalepa, Krzysztof Cugowski, Edyta Bartosiewicz, Dżem.

Wrocławski Festiwal Jazz nad Odrą

W 2004 roku Fundacja, za symboliczną złotówkę, udzieliła licencji do Festiwalu Miastu Wrocław. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przekazał odliczoną kwotę w gotówce Wojtkowi Siwkowi na koncercie w klubie RURA (podobno prezydenta zasponsorował wówczas szef komisji kultury RM Jerzy Skoczylas). Od tej pory Jazz nad Odrą jest festiwalem Wrocławia, a producentem Festiwalu – Centrum Sztuki Impart – obecnie Strefa Kultury Wrocław.

Fundacja Jazz nad Odrą nieprzerwanie uczestniczy w organizacji Festiwalu poprzez znaczący udział w radzie artystycznej, organizację konkursu młodych jazzmanów o tytuł Indywidualności Jazzowej, pozyskiwanie nagród czy opiekę merytoryczną.  W ramach Festiwalu realizuje również Konkurs Fotograficzny im. Marka Karewicza MK Jazz Foto, który doczekał się już 5 edycji.

Fundacja jest posiadaczem najpełniejszej dokumentacji archiwalnej ze wszystkich festiwali oraz kolekcji wszystkich znakomitych festiwalowych plakatów autorstwa m.in. Jana Sawki, Eugeniusza Geta Stankiewicza, Radosława Szaybo, Rafała Ołbińskiego.

Od 2023 roku fundacja należy do międzynarodowego stowarzyszenia Europe Jazz Network. Obecnie realizuje cykl koncertów JAZZ NIE TYLKO NAD ODRĄ, którego celem jest prezentacja zróżnicowanej pod względem stylistycznym i wykonawczym muzyki jazzowej na Dolnym Śląsku.