Przejdź do treści

Piotr Baron Quartet feat. Andrzej Dąbrowski

15 października 2023 we wrocławskiej Akademii Muzycznej odbędzie się koncert KAROLAK SONGBOOK w wykonaniu Piotr Baron Quartet feat. Andrzej Dąbrowski. Bilety dostępne na www.kupbilecik.pl

Piotr Baron – jeden z najbardziej rozpoznawalnych saksofonistów polskiej sceny jazzowej zagra we Wrocławiu. Kwartet pochodzącego z Wrocławia saksofonisty wystąpi premierowo z programem zatytułowanym „Karolak Songbook”, będącym hołdem dla Wojciecha Karolaka, instrumentalisty, kompozytora oraz wieloletniego współpracownika Barona. Gościem specjalnym specjalnym będzie Andrzej Dąbrowski.

Koncert Piotra Barona to spotkanie z jedną z największych osobowości artystycznych w historii polskiej muzyki jazzowej oraz jednym z najważniejszych saksofonistów i liderów polskiej sceny jazzowej. Postawę koncertu Karolak Songbook stanowią kompozycje Wojciecha Karolaka, w tym piosenki o mocno jazzowym zabarwieniu napisane wspólnie z Marią Czubaszek. Nim powstał „Karolak Songbook” Piotr Baron wraz z Wojciechem Karolakiem, kontrabasistą Darkiem Oleszkiewiczem, perkusistą i wokalistą Andrzejem Dąbrowskim, przygotowali wspólnie materiał, którego rezultatem miała być sesja nagraniowa oraz wydanie płyty. Życie jednak potoczyło się inaczej, a Wojciecha Karolaka zabrakło. Piotr Baron tym bardziej opracował wybór kompozycji przyjaciela, a Andrzej Dąbrowski odnalazł jego nieznane kompozycje. I tak oto narodził się „Karolak Songbook”, a Panowie Piotr Baron, Andrzej Dąbrowski, Darek Oleszkiewicz i pianista Bogusław Kaczmar nagrali wspólnie materiał, stanowiący kanwę koncertu. 

Piotr Baron jest instrumentalistą, kompozytorem i aranżerem, dyrektorem orkiestry, a także głową muzycznej rodziny. Jego muzyczne drogi przecięły się z legendarnymi muzykami jazzowymi w Polsce i na świecie, takimi jak choćby Ray Charles, Art Farmer, Wadada Leo Smith, Tomasz Stańko, Billy Harper, David Murray, Kevin Mahogany, Eddie Henderson. Artysta od ćwierćwiecza pozostaje w ścisłej czołówce ankiety „Jazz Top” magazynu „Jazz Forum”.

Andrzej Dąbrowski to skarb narodowy polskiej muzyki i kultury. Jest wybitnym wokalistą, perkusistą, utytułowanym rajdowcem i fotografem. Jest pionierem nowoczesnej perkusji jazzowej i wraz z największymi osobowościami, jak Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski czy Zbigniew Namysłowski, współtworzył historię polskiego jazzu. Wiele piosenek z jego rozrywkowego repertuaru weszło do kanonu polskiej piosenki, a takie przeboje, jak „Zielono mi”, „Przygoda z Marią” czy „Do zakochania jeden krok” zna cała Polska. 

W kwartecie Piotra Barona (saksofon tenorowy i sopranowy), obok lidera i Andrzeja Dąbrowskiego (wokal), zagrają: Michał Tokaj (fortepian), Maciej Adamczak (kontrabas), Łukasz Żyta (perkusja).

Partnerem koncertu jest Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Koncert jest dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego.

Niedziela 15 października 2023/ godz. 19:00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej we Wrocławiu
ul. Zelwerowicza 7-11
Bilety: 80 zł / www.kupbilecik.pl